Ana içeriğe atla
Ana Sayfa
<< TÜM YAYINLAR

Hakikat Adalet Hafıza Merkezi Faaliyet Raporu (2021-2022)

Yazar: Hakikat Adalet Hafıza Merkezi

Derleyen: Ece Koçak, Kerem Çiftçoğlu

Yayın Tarihi: 2023

Yayıncı: Hakikat Adalet Hafıza Merkezi

BELGEYİ GÖSTER

2021 ve 2022 hepimiz için, hem dünya hem de Türkiye için çok zor geçti. Dünya nüfusunun büyük çoğunluğunun seçimli veya kapalı otokrasiler altında yaşadığı yeni yüzyılın ilk çeyreğinde, hak ve özgürlüklere, sivil topluma yönelik saldırılar dört bir yanda devam etti.

Son yıllarda uluslararası kuruluşlar tarafından yapılan tüm değerlendirmeler, Türkiye’nin özgürlük puanlamasında siyasal haklar ve sivil özgürlükler bakımından artık “özgür olmayan” ülkeler kategorisinde olduğunu, hukuk devleti puanlamasında 2022 yılı itibarıyla 116. sırada yer aldığını gösteriyor. İşte tüm bu olumsuzluklara karşın bu topraklarda hak ve özgürlüklerin daraltılmasına ve barış karşıtı politikalara direnen güçlü bir gençlik, kadın ve LGBTİ+ hareketi, sivil toplum ve insan hakları mücadelesi de var. Birbirimizle ve dünyadaki dostlarımızla dayanışarak, birbirimizden öğrenerek ve güç alarak barış, haklar ve özgürlükler için mücadeleye devam ediyoruz.

Bu faaliyet raporumuzda geride bıraktığımız iki sene içinde yürüttüğümüz çalışmalara dair detayları Hukuk Çalışmaları, Hafıza ve Barış Çalışmaları, İnsan Hakları Örgüt ve Savunucularının Desteklenmesi, Uluslararası İşbirliği ve Dayanışma başlıkları altında kapsamlı bir şekilde bulacaksınız.